W romańskiej kaplicy Zamku Górka w Sobótce, zapraszamy na występ światowej sławy tancerki indyjskiej Apekshy Niranjan

W romańskiej kaplicy Zamku Górka w Sobótce, zapraszamy na występ światowej sławy tancerki indyjskiej Apekshy Niranjan. Przy dźwiękach egzotycznej muzyki, w barwnych strojach, utalentowana artystka przeniesie Nas do dalekich Indii.

Apeksha Mundargi – wybitna tancerka, choreografka i nauczycielka tańca Bharatnatyam mieszkająca na stałę w Bombaju.

Jest uczennicą laureata Oscara Sangeet Natak Guru Dr. Sucheta Chapekar i Dr.Alka Lajmi. Ukończyła studia magisterskie w Akhil Bharatiya Gandharv Mahavidyalay Mandal Mumbai, uzyska dyplom w Bharatnatyam z Nalanda Dance Research Center w Bombaju.

Artystka grała również w filmach marathi, m.in. takich jak Zunzar, Mingo, Sang Priye

Tu Kunachi, Ata Lagnala Chala, Amachi Didi, Owalani.

Od 18 lat prowadzi instytut w Navi Mumbai, Nrityanjali Performing Arts w którym uczy tańca Bharatnatyam. W jej instytucie naukę pobiera około 200 uczniów. Wielu uczniów ukończyło Arangetram i otrzymało stopień Visharad z czego Apehsa jest bardzo dumna.

Bharatanatyam to jeden z najstarszych tańców klasycznych w Indiach. Jest uważany za matkę wielu indyjskich form tańca klasycznego. Teoretyczna podstawa tej formy tańca wywodzi się z „Natya Shastra” starożytnego hinduskiego tekstu sanskryckiego o sztukach scenicznych.

Opowiada o hinduskich motywach religijnych i duchowych ideach, na których emanuje tancerz z doskonałą pracą nóg i imponującymi gestami. Piękna ekspresja, rytmiczne ruchy rzeźbiarskie i precyzja w tańcu od zawsze oczarowują widzów.

Apeksha w jednej ze swoich choreografii wymazała granice geograficzne i kulturowe, została pierwszą artystką, która włączyła pieśni gregoriańskie do tradycyjnego występu Bharatnatyam. Dlatego w czasie jej tegorocznego tournee po Polsce, wybraliśmy jeden z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska, na co dzień niedostępny dla zwiedzających by w tej niezwykłej chwili piękno architektury stało się wyjątkowym tłem dla występu.