Jedwabna apaszka Diany w Muzeum Ślężańskim w Sobótce

Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego w Sobótce,  ma zaszczyt zaprosić na  dwie wystawy dwóch kolekcjonerek z Sudeckiej Krainy Łowieckiej, które łączy przynależność do Klubu Dian Polskiego Związku Łowieckiego.  To nasza muzealna  propozycja  spojrzenia na nieznane pasje  polujących dam polskiego łowiectwa w 100 lecie Polskiego Związku Łowieckiego.  Rosnąca liczba kobiet w Polskim Związku Łowieckim zwraca uwagę na role, które pełnią. Są aktywne w strzelectwie, kynologii, pełnią wysokie funkcje w kołach łowieckich, otrzymują najwyższe wynagrodzenia takie jak medal św. Huberta, a w zaciszu myśliwskiego gabinetu  kolekcjonują łowieckie artefakty. Przedmioty  inne niż koledzy po strzelbie.  Takie są nasze kolekcjonerki i Diany Sudeckiej Krainy Łowieckiej- Katarzyna Hutka z okręgu opolskiego PZŁ i Małgorzata Świerczewska z okręgu  wałbrzyskiego i wrocławskiego,  które 19 sierpnia 2023 roku o godzinie 18:00 w Muzeum Ślężańskim im. Stanisława Dunajewskiego  w Sobótce otworzą swoje wystawy. Pokażą odmienną stronę kobiecego łowiectwa, ukrytą w jedwabnej, myśliwskiej  apaszce znanych europejskich projektantów. Odkryją swoje spojrzenie na naturę i sztukę użytkową.

W 100 lecie Polskiego Związku Łowieckiego, jedwabna apaszka w ulotny sposób przypomina przedwojenne łowiectwo. Jego klimat zachowały w swoich kolekcjach, tradycjach  polujące Panie z Klubu Dian Polskiego Związku Łowieckiego.

Dwie kolekcje i dwie odmienne wystawy zobaczycie Państwo 10 sierpnia o godzinie 18:00. Wystawę otworzy wykład Pani Katarzyny Hutki o unikatowej kolekcji jedwabnych, łowieckich apaszek. 

Wernisaże otworzy o godzinie 16:30 koncert “Odgłosy Kniei- Zespół Muzyki Łowieckiej i Leśnej” Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów Myśliwskich  Okręgu Wałbrzyskiego PZŁ.

Obie wystawy będzie można zobaczyć od 19 sierpnia do 2 października w Muzeum Ślężańskim  na Dolnym  Śląsku. Na wernisaż organizatorzy zapraszają wszystkich którym bliski jest temat przyrody w sztuce.  Mile widziani goście w strojach myśliwskich, z psami  w Lapidarium  muzealnym. 

           Sztuka zachęca do dyskusji, stawia czasem trudne pytania i daje wiele odpowiedzi. Czy zawsze  ma pokazać tylko piękno? A właściwie czym jest piękno, czy dla każdego oznacza ono to samo?  Sztuka użytkowa dotyka tak wielu sfer ludzkiego życia,  naszego postrzegania świata, tradycji. Drobiazgi, które posiadamy mówią o tym kim jesteśmy. Kiedy ich liczba zaczyna rosnąć stają się kolekcjami. Te niezwykłe, jedwabne apaszki  przypominają o świecie, który przemija. Próbujemy go wskrzesić, redefiniować. A przede wszystkim zapytać o relacje człowieka i natury, które tak bardzo zmieniły się przez ostatnie 100 lat.  A my mamy w ręku  jedwabne dowody, źródła historii, którą opowiemy. Bez lęku dotkniemy wątków sztuki łowieckiej, która nie jest jednoznaczna z sztuką przyrodniczą. Często jest sztuką post mortem. Dlatego wystawa „ Myśliwskie impresje na jedwabnych apaszkach Małgorzaty Świerczewskiej”  będzie instalacją. Odważną odpowiedzią kolekcjonerki, Diany  w Muzeum Ślężańskim, gdzie na pradziejowej wystawie odnajdujemy ślady łowiectwa.