Muzeum Ślężańskie zaprasza w maju i w czerwcu na spotkania z żywą historią – liczba osób na warsztacie – do 15 osób w Lapidarium

Wszelkie zmiany będą związane z sytuacją i przepisami pandemicznymi w kraju i regionie. Muzeum zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w organizacji imprez do 3 dni przed wydarzeniem.

22 maja,  godzina 11:00-15:00, Muzeum Ślężańskie- Lapidarium. Warsztaty dla dzieci i dorosłych, poprowadzone przez grupę rekonstrukcyjną  Szare Wilki -Wataha grodu Będkowice. W programie: warsztat garncarski dla dzieci, warsztat robienia krajek, warsztat robienia sznurka na lucecie, spotkanie z wojami grodu Będkowice i warsztat strzelania z łuku oraz inne atrakcje.

29 maja godzina 12:00 średniowieczny pokaz  stemplowania tkanin przeprowadzony przez Łukasza Harazima . Rozmowy z ekspertami od stemplowania do godziny 15:00. Wystawa stempli zostanie  w sali czasowej,  na parterze Muzeum do 3 lipca.

29 maja Będkowice” Życie codzienne- rekonstrukcja historycznego  życia w grodzie” przygotowana przez Szare Wilki -Watachę Grodu Będkowice, od godziny 12:00 do 14:00.

5 czerwca – 15:30 Spacer miejski śladami kanoników regularnych z  przewodnikiem -historykiem sztuki -Martą Dardzińską.  17: 00  Medycyna i życie w szpitalu kanoników regularnych za czasów opata  Eliasza Schwanenberga. 

25 czerwca   15:30 Spacer miejski śladami kanoników regularnych z  przewodnikiem -historykiem sztuki -Martą Dardzińską. 17:00 Tajemnice Kanoników Regularnych.

26 czerwca- Targi Sobótkowe -Średniowieczne kramy i warsztaty, wizyta księcia Bolka II  Świdnickiego i księżnej Agnieszki. Spotkanie z kanonikami regularnymi. Dawnymi rzemiosłami i handlem. To atrakcje Muzeum Ślężańskiego na imprezie organizowanej przez władze Sobótki.

16.07-07.08 Wystawa  Jaroslava Vonki, mistrza kowalstwa artystycznego z I połowy XX wieku. Wydarzenie sezonu-przygotowywane we współpracy  z Muzeum Narodowym we Wrocławiu i  Muzeum Miedzi w Legnicy.

31 lipca  godzina 12:00  Joannici w Będkowicach.  Rekonstrukcja i rozważania o tym co kultura łacińska wprowadziła w życie Słowian. Rozwój agrokultury, handlu i prawa na ziemi ślężańskiej w średniowieczu (Joannici Strzegomscy).

24- 25 lipca – Odpust św. Jakuba  Warsztaty w średniowiecznym klasztorze-Lapidarium Muzealne. Spotkanie z bractwami średniowiecznymi rekonstruującymi  reko -zakony.

Tajemnice Kanoników Regularnych