Muzeum Ślężańskie Marzec, Kwiecień, Maj

Sytuacja epidemiczna w kraju wskazuje, że lada moment Muzea zawieszą swoją działalność. Przedłużamy zatem wystawę czasową w Muzeum Ślężańskim. Do chwili gdy przepisy zewnętrzne pozwolą korzystać z Muzeów. Jeśli nie, część zbiorów wystawy będzie dostępna na naszej stronie internetowej jako link do filmu. A wystawa „poczeka” odpowiednio długo, gdyż bezpieczeństwo zwiedzających jest dla Nas najważniejsze. Swoje zbiory porcelany z przełomu XIX i XX wieku prezentuje Monika Szima-Efinowicz. Wystawa „Świat kobiety dawnej. Historia ukryta w porcelanie i innych drobiazgach z przełomu XIX i XX wieku” zabiera widza w życie codzienne na Dolnym Śląsku z przełomu XIX i XX wieku. Nie wszystko z tego świata jest wspomnieniem. Udało się zachować do dzisiejszych czasów parę wydawałoby się ulotnych drobiazgów. Wernisaż z okazji Dnia Kobiet, był przygotowany w reżimie obostrzeń Covid 19. Bardzo dziękujemy Ślężańskiemu Ośrodkowi Kultury za wypożyczenie i obsługę sprzętu nagłaśniającego, a Panu Dyrektorowi Michałowi Hajdukiewiczowi za prywatny telewizor. 6 marca 2021 roku w Muzeum Ślężańskim odbył się event historyczny, na który w ciągu ponad 2 godzin przyszło 130 gości. Wernisaż zapoczątkowała inscenizacja, która pokazała najciekawsze postacie kobiece z Dolnego Śląska, z okresu belle epoque i nie tylko. A wśród nich, była Daisy Hochberg z Książa, Berta Oheimb z Wojsławic, oraz Teresa Krister z Wałbrzycha, Anna Dimter (Ohme) ze Szczawienka, Marta Krause ze Świdnicy, a nawet posąg – grupa Diany ze Szczytnickiego Parku we Wrocławiu. W postacie kobiet związanych z porcelanowym biznesem i nie tylko nim, wcielili się rekonstruktorzy z grupy „Knieje i salony”, 3 lata temu założonej przez Monikę Szimę-Efinowicz.

Przygrywała muzyka i rozbrzmiewał śpiew, dzięki życzliwości Zespołu Sygnalistów „Odgłosy Kniei” (związanych również z Filharmonią Wałbrzyską), a ich występ był pięknym prezentem dla wszystkich Pań z okazji Dnia Kobiet. Sygnaliści przybyli do nas z krainy Hochbergów z Wałbrzycha i przypominali o pasjach łowieckich tego rodu. Zagrali na rogach pszczyńskich, które w II połowie XIX wieku upowszechnił książę Jan Henryk XI Hochberg dając wyłączną zgodę na ich produkcję wrocławskiemu producentowi i sprzedawcy- Franzowi Hirsbergowi. Wałbrzych to przecież 3 słynne manufaktury porcelany – Krister Porcelan Manufaktur, Carl Tielsch, Herman Ohme, z których naczynia aktualnie są wystawiane w Muzeum.

W Herbaciarni Ziołowej, która sąsiaduje z Muzeum, można było skorzystać z herbatki i poczęstunku, tylko na wynos. Zwłaszcza popularność zdobył trunek regionalny- kolonialna herbatka Heleny Durlich, podawany tylko w dniu wystawy. Ogromne podziękowania dla Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce (naszego sąsiada), który otworzył swoje sale i pomógł  stworzyć kolejne bezpieczne strefy kultury z zachowanym dystansem społecznym. W jednej z nich licealiści przygotowali prezentację o słynnych Polkach z XX lecia międzywojennego i organizowali „Quiz z nagrodami”. Kilku zaangażowanych licealistów pomagało w czasie wernisażu jako wolontariusze. W innej, szkolnej sali członkini ogólnopolskiego Klubu Sygnalistów-Lilianna Nowak (jedyna w Polsce sygnalistka grająca w pełnym stroju z epoki) wraz z Pawłem Marciniakiem opowiadali historię rogów pszczyńskich i innych instrumentów muzyki łowieckiej, związaną nie tylko z Książem, Pszczyną ale i Wrocławiem. Bezpieczeństwo i przepisy związane z pandemią, były najważniejsze, dlatego w czasie eventu stworzono 6 Bezpiecznych Stref Kultury – włączając również sąsiednie tereny tej części Sobótki.

Wystawa jest dostępna w marcu i w kwietniu. Jeśli wizyta zostanie zgłoszona telefonicznie istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem i z atrakcjami. Wystawa posiada katalog oraz oprawę multimedialną w formie prezentacji i filmu z wernisażu 6 marca, który można obejrzeć w trakcie zwiedzania.  W przygotowaniu jest film o życiu codziennym na przełomie XIX i XX wieku na Dolnym Śląsku, który grupa „Knieje i salony”, przygotowywała 7 marca w Muzeum. Będzie on prezentowany w ramach lekcji muzealnych, na które zapraszamy nauczycieli wraz z uczniami (dostosowując wiedzę do wszystkich grup wiekowych), o ile sytuacja związana z pandemią na to pozwoli.  Od kwietnia, lekcje muzealne można zamówić również przez internet w formie online, otrzymując pakiet materiałów dydaktycznych dla nauczyciela (filmy edukacyjne). 

Wystawa trwa. A Muzeum zachęca mieszkańców do wypożyczania swoich zbiorów.  Stare, przedwojenne (i nie tylko) pamiątki można wypożyczyć Muzeum. Dzięki temu istnieje szansa na organizację wystawy pamiątek z naszego regionu, w kolejnych miesiącach.

Dzieci zachęcamy do konkursu na najpiękniej pokolorowaną damę epoki belle epoque. Najstaranniej wykonane prace mają szansę na nagrodę oraz wystawę czasową. Kolorowanki można zakupić w naszym Muzeum i zgłosić udział dziecka w konkursie.

Zapraszamy