Spotkanie z prof. Wojciechem Kunickim

Spotkanie autorskie z prof. dr. hab. Wojciechem Kunickim

27 lutego w Sali widowiskowej RCKS miała miejsce wyczekiwana w środowisku lokalnym premiera książki prof. dr. hab. Wojciecha Kunickiego „Sobótka – Wrocław w latach 1860-1914. Mała historia małej kultury małego krajobrazu”. To najnowsza pozycja z serii Biblioteka Ślężańska wydawana pod oficyną Muzeum Ślężańskiego, które było głównym organizatorem wydarzenia – we współpracy ze Ślężańskim Ośrodkiem Kultury.
Na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy Sobótki i Gminy, w tym przedstawiciele Włodarzy: burmistrz, Mirosław Jarosz wraz z przewodniczącymi i członkami Komisji Rady Miasta i Gminy Sobótka.

Wieczór autorski moderowali dyrektorzy Muzeum Ślężańskiego i Ślężańskiego Ośrodka Kultury: Monika Szima-Efinowicz oraz Michał Hajdukiewicz. Główny Gość, profesor Wojciech Kunicki, z właściwą sobie pasją i trafnością opowiedział o najważniejszych wątkach zawartych w książce, ilustrując opowieść kadrami ze starych pocztówek i dokumentów, jako cennych źródeł informacji o życiu i aktywności zamieszkującej tu w XIX i do początku XX wieku ludności niemieckiej. Przewijał się barwny obraz ich umiłowania do góry Ślęży i okolic, dbałość o rozwój kultury, sztuki i literatury regionalnej, rozmach turystycznych atrakcji, a także pragnienie utrwalania tego dziedzictwa.


Narrację Autora wzbogaciły pytania prowadzących oraz publiczności, które wniosły dodatkowy kontekst pogłębiający nurtujące tematy, jak np. udział kobiet w życiu istniejącego wówczas Towarzystwa Ślężańskiego czy dyskusyjne pochodzenie wysublimowanych elementów zdobniczych w Sali Rycerskiej w schronisku na szczycie Ślęży (dzieło Jarosłava Vonki?).

Do realizacji imprezy włączona została młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół nr 3, która przygotowana przez p. Monikę, wciąż czynną nauczycielkę historii, zadbała o oprawę artystyczną i medialną, przeprowadzając z Panem Profesorem mini wywiad (materiał wkrótce).

Bardzo wielu Czytelników skorzystało ze zorganizowanej przez Panie pracujące w MŚ możliwości zakupu książek i zdobycia autorskich dedykacji, wieńczących ten bardzo ciekawy dla wszystkich zainteresowanych lokalną historią wieczór.
Gospodarze, jak i sam Gość, prof. Wojciech Kunicki, zachęcili mieszkańców miasteczka i gminy o włączenie się w budowanie zasobów pamiątek po przeszłości i nawiązanie kontaktu z Muzeum Ślężańskim lub Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej funkcjonującym przy Bibliotece ŚOK.
Składamy ogromne podziękowania Panu Profesorowi oraz każdemu, kto swym przybyciem czy zaangażowaniem dzieli potrzebę odkrywania i kontynuowania naszej ślężańskiej tożsamości