Meksykański wieczór z muzyką – bolera, walce i nie tylko. Veronica De Larrea – sopran, Maciej Posłuszny – gitara

Dnia 7 maja odbył się w Muzeum Ślężańskim koncert meksykańskiej śpiewaczki Veroniki De Larrea z gitarowym akompaniamentem Macieja Posłusznego. Goście żywiołowo reagowali na kolejne utwory, zarówno z klasyki operowej jak i meksykańskich autorów, śpiewane pięknym sopranem. Niespodziewaną gwiazdą stała się trzyletnia córeczka artystki, towarzysząca mamie w finale koncertu. Słuchacze byli zachwyceni zarówno koncertem, jak i małą Meksykanką.

Maciek y Vero-1

 

Kilka słów o artystach:

 

Verónica De Larrea – sopran

Verónica-De-LarreaUrodziła się w Meksyku. Ukończyła Narodowe Konserwatorium Muzyczne
w Mieście Meksyk, w klasie śpiewu prof. Eugenii Sutti oraz Liliany Gomez.W 1998 r. zadebiutowała w partii sopranowej oratorium „Mesjasz”
G. F. Haendla w Pałacu Sztuk Pięknych w Meksyku.

W 2000 roku została finalistką Narodowego Konkursu Wokalnego „Carlo Morelli”. W trakcie swojej kariery koncertowała z wieloma orkiestrami
w Mesyku oraz za granicą, m.in. z Orkiestrą Symfoniczną w Meksyku oraz Orkiestrą Uniwersytetu w Arizonie. W 2005 roku rozpoczęła studia magisterskie na Uniwersytecie Stanu Arizona, w klasie śpiewu Anne Elgar Kopta, podczas których pełniła również rolę asystenta reżysera. W marcu 2011 roku została finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Bolonii (Włochy).
W swoim repertuarze posiada zarówno partie operowe jak: Micaela („Carmen”, G. Bizet), Pamina („Czarodziejski flet”, W. A. Mozart), Adina („Napój miłosny”, G. Donizetti), Leyla („Poławiacze pereł”, G. Bizet), Zuzanna („Wesele Figara”,
W. A. Mozart), La Emperatriz („La Emperatriz de la Mentira”, D. Dudin), a także partie operetkowe i musicalowe, pieśni liryczne oraz narodowe pieśni meksykańskie.

Maciek Posłuszny- gitarzysta/pedagog

Jako gitarzysta najlepiej odnajduje się w obrębie muzyki z pogranicza jazzu oraz muzyki folkowej, funkcjonującej niekiedy pod nazwą world music (muzyka świata).

Swoją naukę gry na gitarze rozpoczął kształcąc się w ognisku muzycznym
w rodzinnym Kędzierzynie-Koźlu, a następnie we Wrocławskiej Szkole Jazzu
i Muzyki Rozrywkowej.

Ukończył studia pedagogiczne na Uniwersytecie Opolskim, a także podyplomowe studia Muzykoterapii na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obecnie jest nauczycielem muzyki we wrocławskiej British International School.

Swoje muzyczne i sceniczne doświadczenie zdobywał w  kilku wrocławskich formacjach. Od dwóch lat związany jest z grupą Kumbia Mać wykonywującą
i propagującą latynoski styl jakim jest cumbia. Od kilku lat, wraz z Julietą Gonzalez Springer, a od niedawna, także z Veronicą de Larrea prowadzi kursy tradycyjnej muzyki meksykańskiej, występując również na scenie w charaktrerze akompaniatora.