Tegoroczna Noc Muzeów w Sobótce zgromadziła przede wszystkim tych słuchaczy, którzy ciekawi są kultury słowiańskiej i jej wpływu na współczesne życie. Był to również czas dla gości, którzy wieczorową porą chcieli spokojnie obejrzeć nasze ekspozycje.
Głównym punktem wieczoru stał się wykład połączony z promocją poczytnej książki „Słowiańska magia ziół” autorstwa Karoliny Lisek. Lapidarium muzealne przygotowane było na to, by prezentacja ta odbyła się w ścisłym powiązaniu z rozkwitającą w nim roślinnością. Deszcz, który spadł i przeniesienie wydarzenia do wnętrz muzeum nie wpłynęły jednak na atmosferę serdecznego i pełnego pasji spotkania, którego kontekst rozwinęła i wzbogaciła prezentacja Szymona Bronimira Gillisa nawiązująca do słowiańskich obyczajów i symboliki.
Niezaprzeczalnego koloru wydarzeniu nadał udział naszych wolontariuszy z Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Sobótce, którzy wraz z opiekunką szkolnej grupy rekonstrukcji historycznej, panią Karoliną Gajewską, wykonywali kwietne wianki – była to skromna zapowiedź zbliżającego się wielkimi krokami czerwcowego letniego przesilenia.
Dziękujemy wszystkim słuchaczom, widzom i zaprzyjaźnionym rekonstruktorom historii za odwiedziny!
Karolina Lisek – prezes Stowarzyszenia JAWIA, redaktor naczelna iSAP – Słowiańskiej Agencji Prasowej, autorka książki “Słowiańska magia ziół”: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5177513/slowianska-magia-ziol-obrzedy-bostwa-demony-i-rosliny#
Szymon Bronimir Gillis – Żerca (kapłan) Chramu Mir, członek Starszyzny Związku Wyznaniowego Rodzimowierców Polskich Ród, redaktor iSAP – Słowiańskiej Agencji Prasowej
Foto: Paweł Młyński