Wystawa p.t. „Spotkanie z czasem” – Muzeum Ślężańskie – otwarcie 08.04.2016 r.

Fototwórcy to sobótczańska, nieformalna grupa fotografików. Każdy z tych młodych ludzi twierdzi, że jest tzw. wolnym strzelcem i – w pewnym sensie – jest to prawda. Uprawiają fotografię portretową, krajobrazową, czasem przedmiotem zainteresowania jest jeden obiekt w różnych skalach wielkości i doborze szczegółu. Łączy ich jedno – Masyw Ślęży z jego przyrodą i historią, mieszkańcami i ich bezpośrednim otoczeniem, zamieszkaniem i obyczajowością. Tutaj wychwytują tematy będące dla lokalnej społeczności i samych twórców wartością stałą – na tyle znaną, że zazwyczaj niezauważalną. Fototwórcy mają nad nami tą przewagę, że w tej rzeczywistości potrafią dojrzeć i utrwalić jej niepowtarzalne walory zarówno w sferze szeroko pojętej estetyki, jak i dokumentu.Bartosz Sienkowski – rocznik 1997 – jest jednym z członków tej grupy. Pomysł cyklu “Spotkanie z czasem” narodził się w 2014 roku. Pozornie banalny temat lasu w fotografiach Bartosza Sienkowskiego przerodził się w poetycką narrację twórcy z tematem. W eksponowanych pracach nie ma celowo podkreślonego nastroju, ale on z nich emanuje, nie ma podkreślonego szczegółu, ale jest on widoczny i wreszcie – nie ma epatowania nas pięknem, ale inaczej spoglądamy na codziennie oglądany widok.Bardzo trafnie oddaje nastrój tych fotografii komentarz autora: “Kiedy wszystko, co widzisz dookoła siebie to biel i sylwetki starych drzew, kiedy słyszysz zimną, przenikającą ciszę i czujesz na policzkach skraplającą się mgłę masz wrażenie, że razem z tą mgłą skrapla się czas”

Kopia-Kopia-IMG_758101Kopia-IMG_0713Kopia-IMG_7255