Co do diabła?! – Wernisaż wystawy Marty Kubiak

CO DO DIABŁA?!
9 marca 2025, o godzinie 14:00 sala wystawy czasowej Muzeum Ślężańskiego zamieni się w Galerię Sztuki Współczesnej.
Zapraszamy w zupełnie nowy klimat, w który wprowadzą nas artystka Marta Kubiak i kuratorka wystawy Dorota Miłkowska.
Wystawa czynna w dniach 9-31.03.2025 r.

Biblijny Abaddon pierwotnie nie miał postaci. Tym mianem określano wszelkie zło, nieszczęście, zagładę. Z czasem zaczęło służyć do nazywania królestwa mroku, a później – jego władcy. Zapewne nasi przodkowie potrzebowali ukonkretnić źródło owego zła – dotykającego ich, ale i przez nich czynionego. Spersonalizowane było łatwiej zrozumieć. Albo usprawiedliwić – własną słabością wobec wpływu potężnego Księcia Ciemności.

Starotestamentowy Abaddon miał pomocników: Asmodeusza, Azazela, Beliala, Mastemę. Ich liczba powiększyła się o opisanych w Nowym Testamencie: Belzebuba i Lucyfera. Niektórzy z nich przeszli do naszej kultury ludowej, zyskując lokalne wsparcie zapewniane przez diabły umiejscowione na różnych szczeblach piekielnej hierarchii. „Ubrane” w porzekadła towarzyszą nam do dzisiaj – niezależnie od naszych przekonań religijnych – gdy mówimy: „Diabli nadali!”, Diabeł mnie podkusił!”, „Diabeł ogonem nakrył”. I jak Abaddon zdejmują z nas odpowiedzialność za nasze działania lub za ich brak, i za ich efekty. Wiernie nam sekundują, czekając na najdrobniejsze porażki, będące źródłem ich radości. „Gdy się człowiek spieszy, to się diabeł cieszy”. Cytowane porzekadło pojawiło się, we fragmencie, w tytule jednej z prac prezentowanych na wystawie. Zyskuje w niej jednak inne od pierwotnego znaczenie. Nie odnosi się już do jednostkowej porażki, ale do kondycji całej ludzkości. Zmultiplikowany Zły z uśmiechem się jej przygląda”.

Fragment tekstu kuratorki Doroty Miłkowskiej

Marta Kubiak. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Od 2009 roku pracuje na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów w macierzystej uczelni, gdzie od 2020 roku prowadzi Pracownię Serigrafii. W 2017 roku otrzymała tytuł doktora. Zajmuje się grafiką artystyczną i projektowaniem graficznym. Graficzną twórczość prezentowała na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymała kilka nagród i wyróżnień, w tym Grand Prix. Nagroda Prezydenta Miasta Krakowa w konkursie Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej — Kraków 2012, Nagrodę Fundacji Rolanda Grafe dla Sztuki
i Kultury w roku 2016 oraz Nagrodę Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w konkursie XI Triennale Grafiki Polskiej – Katowice 2021.
W swoich pracach odnosi się do zagadnienia antropologii codzienności, komentuje rzeczywistość, snuje rozważania na temat szeroko pojętego dobra i zła, bazując przede wszystkim na własnych materiałach rysunkowych i fotograficznych.
Autorka plakatu: Iwona Matkowska