Powrót XVI wiecznej rzeźby Madonny z Dzieciątkiem i XVIII wiecznej rzeźby Anny Samotrzeć

Po 30 latach nieobecności, wrócą do Muzeum Ślężańskiego rzeźby, które były wypożyczone na wystawę poświęconą dawnej sztuce śląskiej w Muzeum Regionalnym w Jaworze. W tym roku zobaczymy XVI wieczną Madonnę z Dzieciątkiem, która stała w niszy nad głównym wejściem do Muzeum (dawnego szpitala opata Eliasza Szwanenberga) i XVIII wieczną Annę Samotrzeć z Rynku. Świadczyły nie tylko o religijności mieszkańców, ale i pełniły funkcję oznaczenia nazwy domu na przykład : „Pod Anną” , czy pod „ Józefem Oblubieńcem”. Powrót zabytków to powód by przyjrzeć się dawnej rzeźbie nie tylko tej, która znajduje się w zbiorach Muzeum Ślężańskiego, ale i kolekcji reprezentującej sztukę Dolnego Śląska. W ten niezwykły świat wprowadzą nas prelegentki z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. To będzie prawdziwa duchowa uczta dla wielbicieli sztuki dawnej. Za co już dziś dziękujemy pracownikom Muzeum Narodowego we Wrocławiu, którzy zechcieli pomóc nam w przygotowaniu wydarzenia.
Rzeźby zostaną wyeksponowane na nowej wystawie stałej „ W ślężańskich dobrach kanoników regularnych”. To już ostatnia stała ekspozycja, która dopełnia wiedzy o Ślęży w naszym muzeum. Po wojnie „zapomniano ” z wiadomych przyczyn o zasługach kanoników dla regionu ślężańskiego. Tak znaczące zabytki, zwłaszcza Madonna z Dzieciątkiem, która była jak godło kanoników na szpitalnym budynku, przypominają by zadośćuczynić i uzupełnić braki z przeszłości. O kanoników coraz częściej pytają mieszkańcy i turyści. I słusznie, bo nie sposób zrozumieć Ślężę bez wiedzy o działalności kanoników i o nich samych. Dziękujemy władzom samorządowym za przyznanie środków na tą jakże ważną dla nas wszystkich wystawę.
W ramach organizowanego wydarzenia ” Powrót” już dziś zapraszamy na wykład Pani Agaty Stasińskiej : „Zmiany i powroty-rzeźbiarskie w przedstawieniach gotyckich Madonn z Dzieciątkiem w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu”. Główny temat wykładu stanowić będą gotyckie przedstawienia Madonny z Dzieciątkiem znajdujące się dziś w kolekcji Galerii Sztuki XII-XV w. Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Słuchacze będą mieli okazję nie tylko zapoznać się z najciekawszymi przykładami figur z wrocławskich zbiorów, lecz również dowiedzieć o tym, jak przez wieki funkcjonowały one we wnętrzach sakralnych. Dokładne przyjrzenie się tym gotyckim przedstawieniom pozwoli odkryć wiele dodatkowych informacji, mówiących nam sporo o ich dawnych losach. To też będzie pretekstem do opowieści o zmianach wiążących się z rzeźbami – zarówno przekształceniach ich formy, jak i kolejnych miejscach w których dzieła te były eksponowane. Dodatkowo, drugie z zagadnień stanie się okazją do odpowiedzenia na pytanie, dlaczego wiele figur prezentowanych było na zewnątrz budynków i jakie miało to znaczenie dla wiernych. Wykład Pani Barbary Andruszkiewicz pt: ” Między tradycją, a nowymi nurtami-o rzeźbach, które powróciły do Sobótki” otworzy drogę do poznania rzeźb, które powstały w dawnej Zobten.