Wyjątkowo – 15 sierpnia 2023, Muzeum Ślężańskie otwarte od godziny 15:00 do 18:00.

Zapraszamy na wykład kończący wystawę „Polskie Dzieci Dobrego Maharadży”.

15 sierpnia to data szczególna dla każdego Polaka- Rocznica Cudu nad Wisłą, Święto Matki Boskiej Zielnej. Dla Indusów to Dzień Niepodległości (hindi स्वतंत्रता दिवस) – święto państwowe obchodzone dla upamiętnienia wyzwolenia się Indii spod ponad 200-letniego panowania imperium brytyjskiego wraz z wejściem w życie dokumentu Indian Independence Act 1947.

 Dla polskich dzieci, które przeżyły wojnę i przebywały w Indiach jeszcze w 1947 roku ma ona podwójną wartość. Unikatowe fotografie zachowały świadectwo tego jak w Valivade, Indusi witali swoją długo oczekiwaną niepodległość. Nie świętowali jej sami. Byli z nimi Polacy.

Na zakończenie naszej wystawy „Polskie Dzieci Dobrego Maharadży” wybraliśmy ten szczególny dzień dla Polaków i Indusów by opowiedzieć o niepodległości i patriotyzmie. Pragnienie wolności rozbudziły wydarzenia, a pielęgnowali niezwykli ludzie, których los postawił w tym niezwykłym miejscu i czasie.

Nasza wystawa „o dzieciach i dla dzieci”, koncentruje się na dziecięcym spojrzeniu, które zachowały wspomnienia, kartki z pamiętnika Eugenii Krzysztofik z domu Kobyra i pamiętnika Jadwigi Misiur.

Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu również z dziećmi w wieku szkolnym. Wstęp bezpłatny.