Noc Muzeów w Muzeum Ślężańskim – 20 maja 2023 godzina 16:00

Dnia 20 maja 2023 zapraszamy na Noc Muzeów w Muzeum Ślężańskim ul. Św. Jakuba 18 w Sobótce.

16:00 Rozmowa o tym jak odkryć skarb, jak zadbać by zaczął na nowo opowiadać swoją historię? Historyk dr Tomasz Sielicki przedstawi swoje badania naukowe nad jedną z zagadkowych budowli przedwojennego Wrocławia. Dzięki jego odkryciu w ubiegłym roku powrócił temat wrocławskiej fontanny na Nowym Targu. Ta najsłynniejsza fontanna przedstawiająca Neptuna – boga mórz i oceanów ma niezwykłą historię i symbolikę którą poznamy o godzinie 16:00 na spotkaniu z Nim pt: „Jak odnalazłem zagubione skarby przeszłości”.

17: 30 zostaje odwołany wykład Pani doktor Magdaleny Przysiężnej -Pizarskiej „Zabawki naszych przodków” Zamiast niego:

17:30 Kramik z dawnymi opowieściami dla dzieci i dorosłych

Dlaczego w średniowieczu przecinano monety? Dlaczego nie witamy się w progu, a pan młody wnosi na rękach małżonkę? Czy podkowa faktycznie przynosi szczęście? O tych i wielu innych ciekawostkach dowiemy się przy kramiku z opowieściami, na którym każdy eksponat niesie w sobie kawałek historii. Ideą „Kramiku z Opowieściami” jest przekazanie zwiedzającym ciekawostek dotyczących dawnego życia i obyczajów. Opowieści tworzone są wokół przedmiotów znajdujących się na stanowisku. Od dawnych środków płatniczych, przez narzędzia, elementy uzbrojenia na biżuterii i ozdobach kończąc. Są to artefakty pozwalające dotknąć, dosłownie i w przenośni, minionych sposobów postrzegania otaczającego nas świata. Swoje zbiory zaprezentuje Mieszko Strzelczyk, miłośnik historii z grupy rekonstrukcyjnej Szare Wilki Wataha Grodu Będkowice.

Muzeum będzie czynne do godziny 22:00. Wstęp wolny. Zapraszamy.

W godzinach od 15:00 do 16:00 bezpłatne wejście z przewodnikiem na wystawę “Śladami dawnych wierzeń” i ” Sobótka. Od osady targowej do nowożytnego miasta”.