Zapraszamy na wystawę Eugenii Krzysztofik z domu Kobyra na wernisaż p.t. “Polskie Dzieci Dobrego Maharadży”.

Muzeum Ślężańskie zaprasza na wystawę Eugenii Krzysztofik z domu Kobyra na wernisaż p.t. “Polskie Dzieci Dobrego Maharadży”.

27 maja 2023 roku o godzinie 17:00

Muzeum Ślężańskie w Sobótce ul. Św. Jakuba 18

Wystawa będzie dostępna w dniach od 27 maja- 10 sierpnia 2023

Wystawa upamiętnia postać Dobrego Maharadży – Jam Saheba Digvijaysinhji, który w trudnych czasach II wojny, zapewnił schronienie i szczęśliwe dzieciństwo około 5000 polskich sierot, które opuściły ZSRR.

Inspiracją stała się obszerna, rodzinna kolekcja zdjęć i pamiątek Eugenii Krzysztofik z domu Kobyra, która wraz rodziną przeszła tułaczkę przez Syberię i ocalenie znalazła w Indiach. Zdjęcia wykonane w Indiach, listy, dokumenty, pamiętnik stanowią unikalny zbiór, który jest śladem niezwykłej wojennej historii.

Wysiedlona z rodzinnej wsi Przegnojów na Ukrainie, przeżyła tułaczkę przez Niżnieudyńsk, Nowosybirsk, Taszkient, Aszchabad i dotarła do Indii (Jammnagar, Valiwade Kolhapur). W 1942 roku opuściła „Nieludzką Ziemię” wraz z armią generała Władysława Andersa. Wiele tysięcy kilometrów od Ojczyzny, w dalekich egzotycznych Indiach, znalazła skrawek Polski, serdecznych ludzi i bezpieczną przystań na czas wojny.