Zaproszenie na bezpłatną wycieczkę z przewodnikiem do Sośnicy, gdzie znajduje się m.in. Sanktuarium Świętych Schodów

Dnia 9 lipca o godzinie 10:00 Muzeum Ślężańskie i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kąckiej zapraszają na bezpłatną wycieczkę historyczną z przewodnikiem do Sośnicy. Mile widziani poszukiwacze przygód i ci którzy fascynują się unikatowym zabytkami naszego regionu. Poznajcie niezwykłe, pochodzące ze schyłku XIII wieku, Sanktuarium Świętych Schodów. Zabytek wielokrotnie przebudowywany jest perełką wśród naszych, regionalnych śladów historii. Wycieczka jest bezpłatna. Połączona z piknikiem grillowym. 9 lipca wyjazd o godzinie 10:00 spod Muzeum Ślężańskiego. Powrót o godzinie 15:00. Zapraszamy wszystkich chętnych, rodziców z dziećmi, młodzież i dorosłych z Polski i z Ukrainy. Prosimy o telefoniczne zapisy w Muzeum Ślężańskim.
Kaplica Świętych Schodów została zbudowana w 1776 r. przez ówczesną właścicielkę Sośnicy- hrabinę Józefinę von Wurz und Burg. Od tego momentu ruch pątników, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu, był bardzo wzmożony.
Wybudowana została w stylu późnego baroku, a same schody (28 stopni) powstały z jasnego i ciemno-szarego marmuru przeworneńskiego o niejednolitej strukturze i odcieniu, na każdym stopniu wyryto mały krzyż równoramienny, po prawej i lewej stronie umieszczono relikwie świętych- kawałek gwoździa z krzyża Chrystusa, fragment ramienia św. Anny i całunu.
Fundatorka od początku przewidywała, że będzie to miejsce święte, gdzie będą przybywać pielgrzymi z różnych stron świata.
Istotny wpływ na wytworzenie atmosfery męki Chrystusa mają ścienne malowidła wykonane techniką al secco (technika malarska polegająca na pokrywaniu suchego tynku farbami zmieszanymi z wodą). Przedstawiają Pasję Chrystusa. Kontynuacją tych scen są freski figuralne, na ścianach znajdują się wielkie kompozycje Odarcia Chrystusa z szat oraz Przybicia do krzyża i Ukrzyżowania.
Dominującym elementem kaplicy Świętych Schodów jest drewniany ołtarz z polichromowaną figurą Chrystusa jako Męża Boleści.