Fotorelacja z eventu kynologiczno-historycznego “Pies w sztuce i kulturze”

Jak pięknie można promować kynologię, właściwe relacje człowieka i psa, łowiectwo, sztukę? Przekonali się o tym wszyscy którzy 29 maja odwiedzili Muzeum Ślężańskie -głównego organizatora nowej wystawy czasowej i eventu kynologiczno -historycznego. Można było zobaczyć współpracę komisji kynologicznej i komisji edukacji i promocji PZŁ z okręgu wrocławskiego podczas Eventu “Pies w sztuce i kulturze” w Muzeum Ślężańskim. Nie byłoby “Spaceru po żywej, psiej galerii ze sztuką w tle” gdyby nie troska członków komisji kynolologicznej, którzy zorganizowali odpowiednie do tego psy. Za fachową wiedzę o historii starych ras psów, dziękujemy prelegentce pani Gabrieli Łakomik-Kaszubie z ZKwP. Kolega Piotr Błoński-międzynarodowy sędzia pracy psów myśliwskich wygłosił prelekcję “Słów kilka o psach użytkowych i o polskich rasach w FCI”. Event zorganizowano na terenie Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce. Skorzystano ze wsparcia uczniów – wolontariuszy z tej, jak i drugiej szkoły Tikkun Olan z Wrocławia.
Ważnym punktem programu było otwarcie wystawy czasowej w znajdującym się obok PZS3 -miejsca eventu, Muzeum Ślężańskim. Na wystawie którą można oglądać do 29 lipca tematyka psa myśliwskiego stanowi znączącą część zbiorów za co dziękujemy kolegom myśliwym prywatnym kolekcjonerom z Oddziału Wrocławsko-Opolskiego im. Wiktora Szukalskiego Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ. Na wystawie zobaczyć można laskę z głową charta należącą niegdyś do Wiktora Szukalskiego, zbiory przedwojennych obrazów, grafik, kart pocztowych, przedmioty codziennego użytku z motywami psów, ofiarę zakładzinową. Zabytki pochodzą z pradziejów, średniowiecza, XVII, XVIII, XIX i XX wieku. Eksponat z Muzeum Narodowego -rzeźba z XVII wieku również do myślistwa nawiazuje swoim tematem psa gończego. Dziękujemy koledze Jackowi Seniowowi za wypożyczenie na czas otwarcia wystawy swojego obrazu z motywem psa wykonanego w dość nietypowej technice. Muzeum Ślężańskie dziękuję za pomoc w organizacji imprezy i zaprasza na wystawę czasową “Pies w sztuce i kulturze”. W naszym sklepiku można zakupić broszurkę z dwoma wykładami zaprezentowanymi w czasie Eventu: archeolog dr Halina Śledzik -Kamińska wygłosiła wykład na temat najnowszych badań w zakresie tematu:” Cżłowiek i pies w pradziejach. Ofiary zakładzinowe na ziemiach polskich”, a międzynarodowy sędzia kynologiczny FCI i historyk z zamiłowania, pani Gabriela Łakomik -Kaszuba, opowiedziała o swojej kolekcji rodzinnej oraz nawiązała do promocji monografii ” 100 lat kynologii w wolnej Polsce “, której jest współautorem, wydanej przez ZKwP i dostępnej w wydawnictwie Oikos, do końca czerwca w korzystnej ofercie promocyjnej na hasło Sobótka. Pani kynolog nawiązała w wykładzie do owej szczególnej przyjaźni człowieka z psem na ziemiach polskich w przeszłości zwracając uwagę na swoje rodzinne, bardzo stare pamiatki -między innymi herb rodu Dęblińskich. Oba wykłady Muzeum Ślężańskie opublikowało i sprzedaje w sklepiku muzealnym w broszurze okolicznościowej. Dziękujemy również kolekcjonerom prywatnym za udostępnienie swoich zbiorów. Niektóre z obiektów nawiązywały do znaczeń psa w kulturze. W tle, indywidualni zwiedzający mogli usłyszeć fragment “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza- “Spór o Kusego i Sokoła”, nagrany przez pracowników RCKS. Zapraszamy na wystawę do Muzeum Ślężańskiego do końca lipca.
Monika Szima -Efinowicz
zdjęcia: Paweł Młyński