Wystawa w Lapidarium „Historie Sybiraków – tak blisko, tak daleko. 75 lat. Pierwsze powroty Polaków z masowych deportacji sowieckich” – 16.12.2021-28.02.2022 r.

Zapraszamy na wystawę  zewnętrzną w Lapidarium naszego Muzeum, zatytułowaną:

Historie Sybiraków – tak blisko, tak daleko. 75 lat. Pierwsze powroty Polaków z masowych deportacji sowieckich” w terminie od 16.12.2021 do 28.02.2022. Wystawa czynna w godzinach pracy Muzeum od 9:00 do 16:00, wstęp wolny.  Wystawa zostanie wypożyczona od wrocławskiego Ośrodka „ Pamięć i przyszłość”.

W ten sposób Muzeum Ślężańskie wspomni, gdy podczas II wojny światowej Związek Sowiecki przeprowadził cztery wielkie akcje deportacyjne polskich obywateli na Kresach. Nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku, na rozkaz Moskwy, z Polski wywieziono pierwszych 140 tys.

Dolny Śląsk  jest utkany z takich opowieści rodzinnych jak te, które możemy poznać na wystawie „Historie Sybiraków – tak blisko, tak daleko”.

„Są to niezwykłe historie zwykłych Wrocławian. Czytając te osobiste wspomnienia, możemy zrozumieć fenomen dzisiejszych mieszkańców naszego miasta. I to tym bardziej, że wnikamy głęboko w klimat rodzin. Jest to niesamowita okazja, by nie czytając opracowań czy książek (których, swoją drogą, ciągle jest jeszcze za mało), odkryć niezwykle ważną część naszej tożsamości. Bez zbędnego przeciążenia faktami historycznymi poznajemy to, co istotne: dramat terroru stalinowskiego odarł z godności życie setek tysięcy polskich rodzin”.

Niniejsza wystawa to mozaika – swoisty patchwork – na który składają się traumatyczne doświadczenia wojennych zesłań na terytoria ZSRR z perspektywy 75 lat. „Pierwsze powroty Polaków z masowych deportacji sowieckich” były również „nowymi początkami” na nowych ziemiach. Były one próbą znalezienia tego nowego domu „od nowa” – w zrujnowanym działaniami wojennymi Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Tytuły kolejnych historii oddają klimat tych relacji: „Ocaleni”, „Tęsknota”, „Gdzie mam Cię szukać?” czy „Przez pół świata”. Wszystko to pokazuje, że choć Syberia tak daleko, to jednak te opowieści istnieją tak blisko nas i ciągle poruszają swoją dramaturgią.

Przed nami historie spisane przez Wnuków Sybiraków, przez nich samych oraz nagrane przez autorkę wystawy Matyldę Janiec. Wystawa powstała ze środków Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we współpracy ze Stowarzyszeniem Pamięci Zesłańców Sybiru pod patronatem Związku Sybiraków Oddział Wrocław.

„Chciałabym, aby ta wystawa zainspirowała mieszkańców gminy Sobótka do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Wszystkich chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w wywiadzie i opowiedzieć historię swoją lub swoich bliskich zapraszam do kontaktu z  dyrektorem Muzeum Ślężańskiego. Wśród nas wciąż jest wiele nieopowiedzianych historii z czasów deportacji i II wojny światowej. Niech nie zaginą te wspomnienia. Dziękuję również wszystkim, którzy ową pamięć pielęgnują”.