OGNIEM W DREWNIE – wernisaż Julii Nicer – 9.10.2021 godz. 17:00

Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego zaprasza na “OGNIEM W DREWNIE” wernisaż Julii Nicer, który odbędzie się w dniu 9.10.2021 godz. 17:00. Patronat nad wydarzeniem objęli: Łowczy Okręgowy PZŁ Wrocław i Nadleśnictwo Miękinia.

Julia Nicer,  leśnik, myśliwy, łuczniczka, artystka….

Podczas nauki w Tułowicach wystawiłam w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie dwie prace „Drzewo z drutu” oraz „Gipsowego dzika”. Kolejny przełom i początkiem pasji osiągnęłam dzięki obecnie emerytowanemu Nadleśniczemu Nadleśnictwa Dobieszyn Panu Janowi Chryzostomowi Czachowskiemu, który poprosił mnie abym wypaliła coś na drewnianej kapliczce, która miała wisieć na jednym z drzew w miejscowości Chodków. Nie znałam tej metody nigdy wcześniej. Przy pomocy lutownicy naniosłam kilka motywów i rozpoczęła się dziwna historia, która z przerwami trwa do dziś. Pasja rozwijała się przez kolejne lata, a dzięki wsparciu Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych w Radomiu Pana Andrzeja Matysiaka w 2019 roku jedną z pirografii otrzymał Prezydent Andrzej Duda a także w darze leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu podczas XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymi Leśników na Jasną Górę został przekazany Święty Franciszek. Moja pirografia jest w kilku krajach Europy jak również w USA. Deski przekazuje charytatywnie w darach dla Szlachetnej Paczki oraz indywidualnie aby wyjść z pomocą potrzebującym. Z racji pasji otrzymuję zaproszenia m.in. do szkółek leśnych i wyłuszczarni nasion w Norwegii a idą one z parze z prośbą o pirografię np. owadów, ssaków dla tamtejszych szkół. Inne trafiły do kilku krajów Europy oraz USA. W 2020 roku zostałam jedną z ośmiu laureatów XIII edycji Nagrody Lasów Państwowych im. Adama Loreta, którą otrzymałam za działalność artystyczną.